Poland

Kobiety w sektorze TIK
Prezentujemy sylwetki kobie,t które odniosły sukces w sektorze TIK.
DOBRA PRAKTYKA NR: 1 – Katarzyna Marchocka – Menadżer komunikacji w Cohesiva.
Kazia organizuje wrocławskie spotkania Geek Girls Carrots. Z branżą interaktywną związaną od 8 lat. Prowadziła projekty i kampanie dla takich marek jak Play, Nordea Bank, Bre Bank, Money Expert, Amrest, czy NIVEA z ramienia agencji interaktywnych w których pracowała. Dla świętego spokoju porzuciła Warszawę i teraz rezyduje we Wrocławiu i wciela w życia własny biznes plan.
Z zamiłowania strateg e-marketingowy i fan rozwiązań użytecznych i funkcjonalnych, w praktyce robi wszystko: wymyśla, organizuje i koordynuje prace prowadzonych przez siebie projektów. W wolnych czasie wspiera inicjatywy propagujące wiedzę z dziedziny nowych mediów i rozwija swoją miłość do sportów wodnych i samochodów.
https://www.facebook.com/KaziaMarchocka
Moja rada dla młodych dziewczyn: Możemy to robić !

DOBRA PRAKTYKA NR : 2 – Agnieszka Kosek- Dyrektor w Design Company V4
Agnieszka pracuje jako CEO firmy projektowej V4. Absolwentka Wzornictwa na ASP w Katowicach (MA) oraz Product Design Future na University of East London (BA). V4 wykonuje projekty dla nowo powstałych firm, jak również międzynarodowych koncernów, specjalizuje się w projektowaniu 2D (np. branding, strony www, SIW – systemy informacji wizualnej) + 3D (wzornictwo przemysłowe: akcesoria, meble, opakowania, itp.).
Studio V4 jest jedynym polskim partnerem światowego lidera projektów SIW – firmy projektowej AIR z siedzibą w Londynie, z którą wdraża kompleksowe projekty w obiektach użyteczności publicznej.
Agnieszka Kosek to laureatka wielu konkursów projektowych, m.in.: I nagroda w konkursie „Re-produkt”, I miejsce w “Bombay Sapphire Designer Glass Competition 2010”. Projektantka została wybrana przez Design Silesia i specjalistów z Design Wales w Cardiff jako ekspert w pilotażowym projekcie z zakresu Service Design „Design…do usług! – Projektujemy sektor publiczny”. Prelegentka międzynarodowych konferencji: World Usability Days Silesia czy DigUp StartUp.
Moja rada dla młodych dziewczyn: Nie obawiaj się idź za instynktem i rozwijaj swoje zdolności.

DOBRA PRAKTYKA NR: 3 – Olga Golonka, Główny inspektor & Organizatorka rzeszowskich GGC
Z wykształcenia prawnik, z zawodu i zamiłowania związana z nowymi mediami. Aktywna działaczka na rzecz promocji nowych technologii. Zakochana w Internecie odkąd pamięta, uzależniona od social media. Zrezygnowała z prawa by spróbować swoich sił w branży internetowej.
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku prawo. Pierwsze kroki związane z komunikacją w Internecie oraz Public Relations stawiała angażując się w działalność Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poland, w którym pełniła funkcję Dyrektora ds. Public Relations.
Inicjatorka i organizatorka rzeszowskich spotkań Geek Girls Carrots, współorganizatorka spotkań Rzeszów Tweetup, skierowanych do lokalnych pasjonatów Twittera.
Mentorka w ogólnopolskim programie “Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera” organizowanym przez Fundacje Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, w ramach którego prowadzi spotkania z uczniami gimnazjów oraz szkół średnich podczas których opowiada o swojej pracy, ścieżce kariery i stara się zachęcić młodych ludzi do wybrania kariery właśnie w obszarze IT.
Pierwsze kroki stawia dbając o rozwój i poprawne funkcjonowanie Podkarpackiego Portalu Opinii BIZNESiSTYL.pl. Ma zadatki na „pracoholika”, ale tylko wówczas gdy robi to co kocha. „Dziecko” organizacji non profit, a konkretnie Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA, w której działalność angażowała się przez cały okres studiów zajmując się głównie zarządzaniem projektami oraz obszarem Public Relations. Wierzy głęboko w działania dla idei i zmienianie świata na lepsze. W działalność GGC postanowiła zaangażować się ponieważ nie wyobraża sobie życia bez nowych wyzwań i poznawania inspirujących ludzi. Koneserka herbaty.
Moja rada dla młodych dziewczyn: Możemy zmieniać świat na lepsze.

DOBRA PRAKTYKA NR: 4 – Emilia Ostapowicz – Finansista, doradca klienta
Emilia Ostapowicz jest komputerowym geekiem, a do tego uwielbia liczby. Studiowała informatykę oraz ekonomię na Uniwersytecie w Białymstoku i Uniwersytecie w Oldenburgu w Niemczech.
Od 4 lat działa w obszarze finansów w zakresie pozyskiwania środków na inwestycje: inwestor zewnętrzny, fundusze europejskie, kredyty. Pomaga i wymyśla, jak sfinansować działalność startupów internetowych i technologicznych. Doradza w tworzeniu modeli biznesowych i pilnuje rentowności projektów. W ciągu 4 lat obsługiwała ponad 80 firm, dla których pozyskała kapitał o wartości 40 mln zł.
Współpracuje z takimi projektami jak: Migam.pl – laureat Aulery 2013 i Virgin Mobile Academy; Confr.com, Startupdeck.pl czy Daybite.com. Od 2011 roku prowadzi blog Startup w Liczbach, gdzie opisuje, jak od strony finansowej zbudować swój startup.
Od 2014 roku przedstawicielka inkubatora technologicznego Xevin Lab w Białymstoku, spółki zależnej funduszu Xevin Investments, gdzie zajmuje się preinkubacją młodych firm internetowych i technologicznych.
Moja rada dla młodych dziewczyn: Przekuj swoje marzenia i pomysły w biznes!

DOBRA PRAKTYKA NR: 5 – Marzena Zasińska – Koordynator ds. Wspierania firm w Technopark Pomerania.
Absolwentka filologii angielskiej, tłumaczka tekstów technicznych i biznesowych. W wieku 6 lat usłyszała od rodziców, że komputer bez połączenia z innymi komputerami to jak pociąg bez szyn i od tej pory w głębi duszy czekała na powstanie globalnej sieci.
Od 2004 miłośniczka i użytkowniczka Linuksa (aktualnie Fedora). Zawodowo – w przeszłości headhunterka, marketingowiec i PM w LSJ IT & Profis oraz Project Manager w HRlink.pl – firmie tworzącej oprogramowanie wspierające rekrutację, preselekcję i zarządzanie bazami kandydatów. Obecnie Koordynatorka ds. Wsparcia Firm w Technoparku Pomerania. Certyfikowany analityk wymagań (REQB), tester (ISTQB) oraz absolwentka Szkoły Euroliderek.
Prowadzi konsultacje dot. rynku pracy, e-rekrutacji, marketingu, tworzenia tekstów użytkowych oraz employer i personal brandingu. Aktywnie wspomaga integrację i rozwój branży IT w Szczecinie, szczególnie w ramach spotkań Netcamp, Geek Girls Carrots oraz Stowarzyszenia Klaster ICT Pomorze Zachodnie. Moja rada dla młodych dziewczyn: IT jest trendy na całym świecie, dołącz do nas!

DOBRA PRAKTYKA NR: 6 – Katarzyna Lekka– Produkt Manager
Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Informatyka ze specjalizacją Inżynieria Oprogramowania. Ukończyła również studia podyplomowe z Zarządzania Projektem. Gdyby musiała wybierać to w Polsce poza Wrocławiem mogłaby zamieszkać jedynie w Krakowie.
Zawodowo od siedmiu lat związana z InsERTem, liderem wśród producentów oprogramowania dla małych i średnich firm. Pracę jako programistka zaczęła jeszcze podczas studiów. Początkowo jako programistka C++ kodowała przy systemach kadrowych. Następnie przyszedł czas na zgłębianie wiedzy w tematach bazodanowych – zajmowała się programowaniem w T-SQL. Ostatnio jako programistka C# .NET zajmowała się implementacją części biznesowej dużego systemu obsługi handlu.Od roku jako Produkt Manager prowadzi projekty, przygotowuje analizę systemową i biznesową. Zmieniła profil zainteresowań z programów desktopowych na oprogramowanie mobilne i webowe.
Poza pracą zawodową udziela się w kilku grupach społecznościowych, m.in. Women in Technology (WiT), grupy która skupia kobiety techniczne, zwykle programistki; Geek Girls Carrots (GGC), grupy kobiet kochających nowe technologie oraz Wroc.NET, grupy w większości męskiej, zrzeszającej entuzjastów technologii .NET.
W czasie wolnym uczy się języka migowego (PJM), programuje na Androida, pochłania filmy i seriale. Kocha zwierzęta – obecnie po adopcjach posiada dwa koty, dwa szynszyle i królika. Uwielbia podróże oraz poznawanie nowych kultur.
Moja rada dla młodych dziewczyn: Dołącz do Geek Girls Carrots.

DOBRA PRAKTYKA NR: 7- Kamila Stępniowska, COO & Organizatorka Geek Girls Carrots w Seattle
Pisząc pracę doktorską w Instytucie Socjologii UW, podejmuje problematykę społecznych teorii sieciowych oraz kultury komputerowej. Jest założycielką startapu Taagshirts.
Współtworzy Geek Girls Carrots prawie od samego początku. Obecnie zajmuje się głównie rozwojem Karotek poza Polską, głównie w Stanach Zjednoczonych. Jest pomysłodawczynią Django Carrots i Code Carrots. O idei “Karotek” opowiadała miedzy innymi na spotkaniach w Tokio, Berlinie czy Vancouver.
Przez dłuższy czas działała na rzecz ochrony i edukacji praw człowieka w Polsce. Promuje ideę wzajemnego kształcenia – współorganizatorka Offtopicari um, organizatorka Wakacyjnej Akademii Nie Tylko dla Geeków. Wspierała i uczestniczyła w pierwszej edycji programuLink do Przyszłości. Pisze opowiadania, uwielbia kulturę japońską i taniec.
Moja rada dla młodych dziewczyn: Najważniejsze żeby były odważne w marzeniach – stawiały sobie duże cele, były konsekwentne w dążeniu do nich i nie bały się porażek. Cele powinny być ich, nie narzucone przez rodziców, czy kolorową prasę. Muszą wierzyć w to co robią i wiedzieć dla czego robią to a nie co innego. Jak już będą wiedziały co chcą osiągnąć powinny znaleźć ludzi którzy są w tym najlepsi – nie najlepsi tylko w danym mieście, czy województwie, najlepsi w całym kraju, najlepsi na świecie. Wtedy mogą się od nich uczyć – czytając o ich działaniach w Internecie, ale też na przykład wysyłając do nich maila z konkretnymi pytaniami.

DOBRA PRAKTYKA NR: 8 Natalia Kaplita, Entrepreneur, researcher.
Natalia ukończyła Uniwersytet Szczeciński, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Specjalność- Zarządzanie Projektami,Kurs Markteingu i Brandingu, Kurs i Badania z zakresu Neuromarktingu
Nowymi technologiami interesuje się od dziecka. Zaczęło się od odkrywania internetu przy pomocy komputera, prezentu komunijnego, który prawdopodobnie ważył więcej od niej. Nagina czasoprzestrzeń dzieląc czas pomiędzy studiowaniem (Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, specjalizacja: Zarządzanie Projektami), oraz pracą w firmie z branży IT. Jest członkiem zespołu badawczego zajmującego się ekonomią eksperymentalną i neuromarketingiem oraz tworzy ze znajomymi własny start-up (aplikacja mobilna, I nagroda na szczecińskim Hackatonie). Maniaczka Gry o Tron, idealny sobotni wieczór spędza ze znajomymi grając w RPG przy kompocie.
Moja rada dla młodych dziewczyn: “Rób to, co sprawia Ci przyjemność. Spraw, żeby Twoja praca była jednocześnie Twoim hobby, żebyś co rano budziła się i cieszyła z tego, że tam idziesz.
Bądź pewna siebie i wyników swojej pracy. Nie chodzi o brak skromności, ale o umiejętność rozmawiania jak równy z równym, spojrzenia drugiej osobie w oczy i powiedzenia, ze masz odmienne zdanie.”

DOBRA PRAKTYKA NR: 9 – Magda Plato, Koordynator Projektu, Menager Zasobów Ludzkich
Magda Plato to Organizatorka szczecińskich GGC
Oczarowana inicjatywą GGC postawiła za cel – dołączenie do zespołu. I tak została współorganizatorką Szczecińskich Geek Girls Carrots. Magda jest absolwentką Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu i Business Management na Uniwersytecie Szczecińskim. W pracy, a także w życiu prywatnym kieruje się zasadą synergii. Uważa, że wprowadzając tę zasadę w życie, pamiętając by łączyć działania na tej samej płaszczyźnie, jesteśmy w stanie osiągać wyznaczone cele .
Od kilku lat związana z branżą inżynierską, gdzie pracuje jako Koordynator Projektu oraz na stanowiskach związanych z Human Resources. Uwielbia tworzyć strategie, wprowadzać zmiany, usprawniać pracę poprzez nowe systemy zarządzania. Pomimo wyraźnych skłonności analitycznych, ujawnia zdecydowanie humanistyczne zamiłowania. Ciągle poszukuje inspiracji, a to umożliwia jej kontakt z ludźmi. Wykładnikiem jej pasji jest realizowanie się jako coach, a także ciągła praca nad własnym rozwojem.
Do GGC dołączyła, ponieważ uwielbia media społecznościowe, marketing, nowe technologie i wszystko, co usprawnia jej życie.
Moja rada dla młodych dziewczyn: Nowe technologie pracują dla nas i z nami.

DOBRA PRAKTYKA NR: 10 – Monika Bogdanowicz, Organizatorka trójmiejskich GGC

Monika Bogdanowicz: managerka, dziennikarka, autorka projektów. W swojej pracy zajmuje się zarządzaniem: PR, komunikacją i social media, dyplomacją relacji oraz programowaniem interdyscyplinarnych projektów. Autorka wywiadów m.in. z mentorkami społeczności kobiet realizujących swoje projekty w branży IT oraz innowacyjnymi przedsiębiorcami.
Z branżą internetową związana od ponad 10 lat, doświadczenia zdobywała m. in. w portalu Wirtualna Polska. Programowała projekty łączące naukę, edukację, kulturę, nowe technologie współtworząc: Gdańsk City of Fredom, Yach Film czy All About Freedom Festival. Inicjatorka i organizatorka społeczności kobiet w nowych technologiach Geek Girls Carrots, w ramach których organizuje cykliczne spotkania i szkolenia. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego i podyplomowych studiów dyplomacji na Collegium Civitas w Warszawie oraz PR na Politechnice Gdańskiej. Lubi robić rzeczy niezwykłe, które dają wolność, radość i energię. Autorka projektu i właścicielka agencji komunikacji i PR – ISMARTPEOPLE.PL.
https://www.facebook.com/bogdanowicz.monika
Moja rada dla młodych dziewczyn: Bądź kreatywna- zaplanuj i zaprogramuj swoją przyszłość.

DOBRA PRAKTYKA NR: 11 – Beata Young– Prezydent i założyciel Mission: To Run
Beata Young jest seryjnym przedsiębiorcą z Torunia. Udziela się na lokalnej scenie startupowej szczególnie angażując kobiety. Jest prezesem i współzałożycielem Mission: ToRun, społeczności przedsiębiorców z kujawsko-pomorskiego.
Spuścizna miasta Mikołaja Kopernika oraz potrzeba aktywizacji lokalnego środowiska była impulsem do zorganizowania pierwszego toruńskiego spotkania dla kobiet w nowych technologiach Geek Girls Carrots (czerwiec 2013) oraz utworzenia pierwszej kawiarni Hanza Cafe będącej swojego rodzaju portem docelowym ludzi biznesu, freelancerów, blogerów, artystów i aktywistów. Obecnie Beata Young pracuje nad najnowszym startupem Hanza Trade która jest platformą finansowania społecznościowego tzw. crowdfunding.
Jej osiągnięcia w dziedzinie biznesu i teleinformatyki zostały zauważone przez organizatorów największego wydarzenia branży IT w Europie, “Web Summit” na którą została zaproszona w ramach programu “Women In Tech” stanowiącego nieodłączną część forum na które ściągnie ok 20,000 uczestników ze wszystkich stron świata.
Moja rada dla młodych dziewczyn: Wszystko jest w twoich rękach i głowie- nie bój się ich używać.

DOBRA PRAKTYKA NR: 12 – Kamila Sidor– Dyrektor CEO & współzałożyciel GGC.
Kamila ukończyła Szkołę Główną Handlową w Warszawie (Zarządzanie i Marketing, 2009). Lubi podróże, przemawianie publiczne, dobrą lekturę i nocne bieganie.
Kamila jest inwestorem w startupie technologicznym Motivapps. W 2011 pracując w UBIK Business Consulting i hardGAMMA Ventures współorganizowała pierwszy Startup Weekend w Polsce i zarządzała akceleratorem startupów technologicznych GammaRebels. Kamila jest współzałożycielką anglojęzycznego klubu mówców publicznych Speaking Elephants Toastmasters Club. Zdobyła kilkuletnie doświadczenie w marketingu i reklamie pracując w Banku Pekao SA.
Kamila jest przedsiębiorcą społecznym, współtwórczynią i CEO ogólnopolskiej społeczności Geek Girls Carrots. Wspiera inicjatywy społeczne m.in. Link do Przyszłości mający na celu zachęcenie młodzieży do wyboru kariery w IT.
Moja rada dla młodych dziewczyn: Podążaj śmiało w stronę swoich marzeń!

Chcesz dowiedzieć się więcej o Kamili:

http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,53662,13548873,Kamila_Sidor__zalozycielka_Geek_Girls_Carrots__dziewczyny.html

YOUTUBE:

1. Women in media-role models matter

https://www.youtube.com/watch?v=p9tF40lXnG8

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s